Продължете към съдържанието

Устав

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Сдружение „СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА“ е българска младежка независима организация с нестопанска цел за осъществяване на дейност в ОБЩЕСТВЕНА ПОЛЗА, по смисъла на чл. 2 и чл. 38, ал. 1 от Закона юридическите лица с нестопанска цел.
(2) Сдружение с нестопанска цел с наименование „СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА“, наричано по-долу за краткост „Сдружението“, е юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
(3) Сдружение с нестопанска цел – е отделно от членовете си и отговаря за задълженията си със своето имущество. Членовете на Сдружението отговарят за неговите задължения само до размера на предвидените в този Устав имуществени вноски.

II. НАИМЕНОВАНИЕ

Чл. 2. (1) Сдружението ще осъществява дейността си под наименованието „СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА“.
(2) Наименованието на Сдружението ще се изписва на английски език по следния начин: „UNITY MAKES STRENGTH“.

III. СЕДАЛИЩЕ

Чл. 3. Седалището на Сдружение „СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА“ е в град Пловдив.

IV. ЦЕЛИ

Чл. 4. Цели на Сдружението са: извършване на доброволчество и благотворителност в полза на обществото, публичната инфраструктура и заобикалящата ги природна среда; развиване на културна, образователна, медийна дейност за поддържането на висок родолюбив, поведенчески и чисто човешки морал; информирането на населението за значими обществени казуси; почитането на историческата памет; безвъзмездно подпомагане на хора, изпаднали в здравословна, природна, финансова или социална беда; стимулиране на младежкото самоуправление и участие в обществото; осъзнаването на чувство за дълг и принадлежност; възпитаването на младите на демократичните ценности и предприемчивия дух, необходим за съвременната свободна икономика, в която следва да се реализират; обединяването на младите хора около висши неполитически каузи; насърчаване пълноценното развитие на личностните качества, умения и таланти у участващите в дейностите на Сдружението чрез прякото им включване във всички процеси и свобода на изява във всички инициативи; качествена интеграция на България в Европейския съюз; модернизирането на националното самосъзнание, но съхраняването на традициите; поддържането на толерантно отношение към всяко лице, ненакърняващо достойнството на останалите и незастрашаващо човешкия род и отделните му култури без оглед на пол, религия, раса, националност, възраст, социален статус; стимулиране на технологичния прогрес на цивилизацията; популяризиране на науката като основен източник за фактически истини; осигуряването на връзка между гражданите и институциите за подобряване на качеството в тяхната комуникация и приемственост; сформирането на сплотена, критично мислеща общност, активно участваща в едно ново осъзнато гражданско общество.

V. СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ

Чл. 5. Сдружението се самоиздържа, като то не формира и не разпределя печалба.
Чл. 6. За постигането на своите цели Сдружението използва следните средства: задължителен членски внос, чийто размер се определя от Общото събрание; доброволен труд на членовете; организиране на тематични събития и участието на членовете в тях; допълнителни имуществени вноски; дарения; спонсорства; партньорства; всички средства, които не противоречат на Конституцията и законите на страната.
Чл. 7. Сдружението извършва допълнителна стопанска дейност, която обезпечава извършването на основните му социални дейности.

VI. ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗВЪРШВАНАТА ДЕЙНОСТ

Чл. 8. Сдружението осъществява дейност в обществена полза, като ще разходва имуществото си за осъществяване на целите, за които се създава.

VII. ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ

Чл. 9. Предметът на дейност на Сдружението е доброволчество и благотворителност в обществена полза; изпълнение на дейности с положителна социална добавена стойност; кандидатстване за финансиране пред програми на Европейския съюз;

VIII. СРОК

Чл. 10. Сдружението не е ограничено със срок.

IX. ЧЛЕНСТВО

Чл. 11. Членове на Сдружението могат да бъдат дееспособни физически и юридически лица, които желаят да допринесат за постигане целите на Сдружението.

X. ПРИДОБИВАНЕ НА ЧЛЕНСТВО

Чл. 12. (1) Членството в Сдружението е доброволно.
(2) Придобива се при участие в гласуването на първото Общо събрание за съответното лице и подпомагане на приетите задачи със своя членски внос.
(3) Членството се придобива от датата на участие в първото за съответното лице Общо събрание и се прекратява по реда на член 15.

XI. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЧЛЕНОВЕТЕ

Чл. 13. Членовете на Сдружението имат следните права:
– да участват в работата на Общото събрание на Сдружението;
– да гласуват по направените предложенията;
– да отправят предложения относно дейността на Сдружението до Общото събрание;
– да избират и да бъдат избирани в ръководните и контролните органи на Сдружението;
– да внасят за разглеждане в ръководните и контролните органи на Сдружението предложения по въпроси, засягащи дейността му.
– да напуснат Сдружението по всяко време като спазва определения за напускане ред;
– да бъдат информирани за неговата дейност.
Чл. 14. Членовете на Сдружението са длъжни:
– да спазват разпоредбите на този Устав и да изпълняват решенията на ръководните органи на Сдружението;
– да участват в дейността на Сдружението и да работят за осъществяване на целите му;
– да издигат авторитета на Сдружението, да спомагат за увеличаване на неговото имущество и да не извършват действия и бездействия, които противоречат на целите му и го злепоставят;
– да внасят в срок предвидените имуществени вноски.
Чл. 15. За задълженията на Сдружението неговите членове носят отговорност само до размера на предвидените имуществени вноски.

XII. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВО

Чл. 16. Членството в Сдружението се прекратява по:
(1) Взаимно съгласие при едновременното наличие на следните обстоятелства:
– подадена молба на съответния член, отправена до Управителния съвет;
– двустранен писмен документ, подписан от Управителния съвет и члена, желаещ да напусне Сдружението, съхраняван в архива на Сдружението;
– при липса на финансови задължения към Сдружението.
(2) Едностранно желание на члена:
– с едностранно писмено волеизявление, отправено до Управителния съвет на Сдружението за взето самостоятелно решение за прекратяване на членство;
– с издаване на вътрешен акт за отстраняване на члена, подписан от Управителния съвет и съхраняван в архива на Сдружението.
(3) Решение на Общото събрание:
– с предложение на член за изключване от Сдружението и гласуване на предложението с обикновено мнозинство;
– с издаването на вътрешен акт за отстраняването на члена, подписан от Председателя на Сдружението.
(4) По други причини, независещи от двете страни:
– смърт на член на Сдружението или поставяне под пълно запрещение, респективно прекратяване на юридическото лице.
Чл. 17. (1) Член на Сдружението може да бъде изключен с решение на Общо събрание по предложение на Управителния съвет, когато:
– нарушава предвидените в чл. 13 задължения;
– извърши други действия или бездействия, които правят по-нататъшното му членство в Сдружението несъвместимо, увреждащо и/ или уронващо престижа на Сдружението.
(2) При маловажни случаи на нарушения по чл.13 Управителният съвет определя с решение срок за преустановяване на нарушението и за отстраняване на неговите последици, при неспазване на който прави предложението до Общото събрание за изключване.
Чл. 18. (1) Отпадането се счита настъпило с вземането на решение за това от Общото събрание или от датата на съставяне на актовете по предходния член.
(2) Горните обстоятелства се констатират от Управителния съвет по документите на Сдружението, който докладва отпадането на Общото събрание и го отразява в документацията на Сдружението.
Чл. 19. При прекратяване на членството Сдружението не дължи връщане на направените имуществени вноски.

XIII. УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 20. Върховен орган на Сдружението е Общото събрание. Негов представителен, изпълнителен и ръководен орган е Управителният съвет.
Чл. 21. Сдружението се самоуправлява изцяло от своите членове с участието на всички младежи, доброволци и професионални служители.
Чл. 22. Сдружението се управлява прозрачно с участието на работниците / служителите, които участват при вземане на решения относно: всички дейности, включително социалните дейности на дружеството, промяна в предлаганите услуги или производство на нови продукти.
Чл. 23. Сдружението се управлява по начин, който гарантира прозрачност при извършване на дейността и информираност на работници, служители, контрагенти и заинтересовани лица, засегнати от стопанската му дейност.

XIV. ОБЩО СЪБРАНИЕ

Чл. 24. Общото събрание се състои от всички членове на Сдружението.

XV. КОМПЕТЕНТНОСТ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ

Чл. 25. Общото събрание:
1. изменя и допълва Устава;
2. определя задълженията на Управителния съвет;
3. избира и освобождава Председател на Сдружението;
4. избира и освобождава членове на Управителния съвет;
5. приема и изключва членове;
6. взема решение за откриване и закриване на клонове;
7. взема решение за участие в други организации;
8. взема решение за преобразуване или прекратяване на Сдружението;
9. приема основните насоки и програма за дейността на Сдружението;
10. приема бюджета на Сдружението;
11. взема решения относно дължимостта и размера на членския внос;
12. приема отчета за дейността на Управителния съвет;
13. отменя решенията на другите органи на Сдружението, които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Сдружението;
14. взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или настоящия Устав.

XVI. СВИКВАНЕ

Чл. 26. Общото събрание се свиква по решение на Управителния съвет на Сдружението.
Чл. 27. Една трета от членовете на Сдружението имат право да поискат Управителният съвет да свика Общо събрание и ако Управителният съвет не отправи писмена покана в месечен срок от датата на писменото поискване, събранието се свиква от съда по седалището по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.
Чл. 28. (1) Общото събрание се свиква чрез изпращане на поименни покани до всеки един от членовете му на посочен от членовете електронен адрес или адрес за получаване на кореспонденция.
(2) В поканата за свикване на Общото събрание се посочват дневният ред, датата, часът и мястото на провеждането на събранието и по чия инициатива се свиква. Поканата се изпраща най-малко две седмици преди насрочения ден и се обявява и в интернет сайта на Сдружението ако то има създаден такъв.
(3) Членовете на Сдружението са длъжни да предоставят своевременно актуална информация за имейл или адрес за получаване на съобщения. В случай на промяна на тези обстоятелства и липсва на уведомяване от страна на член на Сдружението, изпратената кореспонденция на известния имейл адрес или адрес за кореспонденция, ще се счита за редовно връчена.

XVII. КВОРУМ

Чл. 29. (1) Общото събрание е легитимно, ако присъстват повече от половината от всички членове. Кворумът се установява от председателстващия събранието по списък, в който се отразяват имената на присъстващите членове и техните представители, подписва се от тях, заверява се от председателя и секретаря на заседанието и се прилага към протокола за него.
(2) При липса на кворум присъстващите изчакват 30 /тридесет/ минути след предвидения в поканата час на откриване заседанието, след изтичането на който Общото събрание се провежда и се счита за редовно, колкото и членове да се явят на него.

XVIII. РЕШЕНИЯ

Чл. 30. Решенията на Общото събрание се вземат с обикновено мнозинство /50% плюс 1 гласа/ от присъстващите.
Чл. 31. Решенията за изменение и допълване на устава, както и за преобразуване или прекратяване на Сдружението се вземат с мнозинство от 2/3 от присъстващите.
Чл. 32. Решенията на Общото събрание на Сдружението влизат в сила веднага след приемането им, освен ако в самите тях е посочено друго.
Чл. 33. Общото събрание не може да взема решения по въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред на заседанието.

XIX. ПРОТОКОЛ

Чл. 34. (1) За всяко заседание на Общото събрание се води протокол, който се заверява от председателстващия събранието и лицето, изготвило протокола, които отговарят за верността на съдържанието му.
(2) Протоколът с прикрепени към него списък на присъстващите и писмените материали по свикването и провеждането на Общото събрание, се завежда в нарочна книга.
(3) Всеки член, присъствал на Общото събрание има право да следи за точното отразяване на заседанието и взетите на него решения в протокола.

XX. КОНТРОЛ

Чл. 35. Всеки член на Сдружението, Управителният съвет и Прокурорът, могат да сезират съда по регистрацията на Сдружението да се произнесе относно законосъобразността на решение на Общото събрание или съответствието му с този Устав. Това следва да стане в едномесечен срок от узнаване на решението, но не по-късно от една година от датата на приемането му.

XXI. УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ

Чл. 36. Управителният съвет се състои от членове на Сдружението.

XXII. МАНДАТ

Чл. 37. Управителният съвет се избира за срок от 5 (пет) години, като неговите членове могат да бъдат преизбирани неограничено. С решение на Общото събрание броят на членовете на Управителния съвет може да бъде променен.

XXIII. ПРАВОМОЩИЯ

Чл. 38. Управителният съвет:
1. представлява Сдружението и определя обема на представителната власт на членовете;
2. осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание
3. разпорежда се с имуществото на Сдружението при спазване изискванията на този Устав;
4. подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на Сдружението;
5. определя реда и организира извършването на дейността на Сдружението;
6. изготвя Правилник, регламентиращ дейността на Сдружението, неговите структури, членове и доброволци;
7. променя своевременно същия Правилник, така че описаните в него функции и задължения да отговарят на актуалните нужди на Сдружението;
8. определя адреса на Сдружението;
9. приема правила за работата си;
10. взема решения по всички други въпроси, освен тези които са от компетентността на Общото събрание на Сдружението;
11. определя начина на внасяне и събиране на приетите от Общото събрание имуществени вноски;
12. при предсрочно прекратяване на правомощията на Председателя на Управителния съвет определя заместник – председател на Управителния съвет, който да изпълнява длъжността му до провеждането на избор от Общото събрание.

XXIV. ЗАСЕДАНИЯ

Чл. 39. (1) Заседанията на Управителния съвет се свикват от Председателя по негова инициатива.
(2) Председателят е длъжен да свика заседание на Управителния съвет при писмено искане на една трета от членовете му. Ако Председателят не свика заседание на управителния съвет в едноседмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересованите членове на Управителния съвет. При отсъствие на Председателя заседанието се ръководи от определен от Управителния съвет негов член.
Чл. 40. (1) Заседанието е редовно, ако на него присъстват повече от половината от членовете на Управителния съвет.
(2) Редовно решение може да бъде взето и без да се провежда заседание, ако протоколът за това бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на Управителния съвет.
(3) Решенията се вземат с мнозинство на присъстващите, а решенията отнасящи се до действия по ликвидация на Сдружението, както и решения относно действия на разпореждане с имущество на Сдружението се взимат с мнозинство от всички членове на Управителния съвет.

XXV. КОНТРОЛ

Чл. 41. Всеки заинтересуван член на Сдружението може да оспори пред Общото събрание решение на Управителния съвет, което е взето с противоречие със закона, този Устав или предходно решение на Общото събрание. Това следва да бъде направено в едномесечен срок от узнаването, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението.

XXVI. ОТГОВОРНОСТ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ

Чл. 42. Членовете на Управителния съвет носят солидарна отговорност за действията си, увреждащи имуществото и интересите на Сдружението.

XXVII. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ

Чл. 43. Председателят на Управителния съвет се избира от Общото събрание на Сдружението. Мандатът на Председателя е пет години. За редовно избран Председател на Управителният съвет, се счита кандидатът, получил най-голям брой гласове. При равен брой гласове за кандидатите, получили най-много гласове, между тях се провежда нов избор.
Чл. 44. Председателят на Управителния съвет:
1. свиква и ръководи заседанията на Управителния съвет;
2. представлява Сдружението пред трети лица;
3. назначава и освобождава служители;
4. може да преупълномощава трети лица- членове на Сдружението със свои права.
Чл. 45. (1) Правомощията на Председателя на управителния съвет се прекратяват предсрочно по решение на Общото събрание, прието по предложение на повече от 1/3 от членовете на Общото събрание или по негова писмена молба.
(2) При предсрочно прекратяване на правомощията на Председателя на Управителния съвет, Общото събрание на Сдружението избира нов Председател. До провеждането на Общото събрание Управителният съвет определя заместник – председател на Управителния съвет, който да изпълнява служебно длъжността на Председател.

XXVIII. ИЗТОЧНИЦИ НА СРЕДСТВА

Чл. 46. Източници на средства на Сдружението са имуществените вноски на членовете, дарения от физически и юридически лица, спонсорства, партньорства, извършване на стопанска дейност.

XXIX. ИМУЩЕСТВЕНИ ВНОСКИ НА ЧЛЕНОВЕТЕ

Чл. 47. Имуществените вноски на членовете се определят по вид и размер от Общото събрание.
Чл. 48. Начинът на внасяне, събиране и разходване на приетите от Общото събрание имуществени вноски се определят от Управителния съвет.
Чл. 49. При приключване на годишния баланс със загуба Общото събрание може да вземе решение за допълнителни вноски на членовете за покриването й с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.

XXX. ПРЕОБРАЗУВАНЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ

Чл. 50. Сдружението може да се преобразува в друго юридическо лице с нестопанска цел с единодушно решение на Общото събрание.
Чл. 51. Сдружението се прекратява по решение на Общото събрание;

XXXI. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Този Устав е приет с решение на Общото събрание на Сдружение „СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА“ , проведено на 10.09.2024 г.
§ 2. За неуредените в този Устав случаи, както и относно тълкуването и прилагането на неговите разпоредби се прилагат разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и действащото, приложимо българско законодателство. Разпоредбите на този Устав, в случай, че противоречат на закона, се заместват по право от повелителните му правила.